esmaspäev, 12. mai 2008

Uuring: horoskoop on maailma usutavaim vale

Et nädalapäevad tagasi alustasin tulevikuveebis uskumuste teemaga, siis põrutaks samal lainel ka edasi. Seda enam, et esmaspäevane SL Õhtuleht esilehel horoskoobiteemat ülistab.

Nimelt avaldasid Kanada ja Austraalia teadlased 2003. aastal teadusajakirjas Journal of Consciousness Studies 1958. aastast alates läbi viidud ühise uuringu tulemused, millega tõestatakse, et astroloogial ja horoskoopidel pole midagi pistmist inimeste tegeliku saatusega.

Sellise väiteni jõudmiseks valisid Kanada ja Austraalia teadlased 1958. aasta märtsi alguses vaatlemiseks välja maksimaalselt mõneminutilise ajalise vahega sündinud 2000 last ning jälgisid nende arengut ja tegemisi aastani 2003. Võimalike astroloogiliste erinevuste/sarnasuste kaardistamiseks viisid teadlased vaatlusi läbi enam kui 100 kriteeriumi alusel. Seal hulgas näiteks vaatlusaluse poolt valitud eluala, elukaaslase valikut, agressiivsust, sotsiaalsust jms. Ehk siis kõike seda, mida nt legendaarne Linda Goodmani raamat meist kirjutab.

Researchers looked at more than 100 different characteristics, including occupation, anxiety levels, marital status, aggressiveness, sociability, IQ levels and ability in art, sport, mathematics and reading - all of which astrologers claim can be gauged from birth charts.

Nagu uurijad ülaltoodud väljaandes kirjutavad, ei leidnud nad samas geograafilises asukohas samal ajal sündinud inimeste juures eelnimetatud 100 kriteeriumi puhul 40 aasta jooksul statistiliselt olulisi sarnasusi.

Oma uuringu tulemuste kinnituseks palusid teadlased enam kui 700 nimekal astroloogil üle maailma viia omavahel kokku astroloogide poolt konkreetse märtsikuu sünnikuupäeva kohta koostatud astroloogiline sünnikaart ja enam kui 40 aasta jooksul teadlaste poolt katsealuse isiku kohta koostatud psüholoogiline proofiil. Tulemuseks oli maksimaalselt 50/50 tulemus, mis on samaväärne juhusliku kokkusattumisega. Seda isegi siis, kui astroloogidele anti sünnikaardi koostamiseks kogu klassikaliselt selleks vajalik info.

Vaatamata väga mahuka uuringu ühemõttelisele tulemusele, ei takista see tänapäevani astrolooge ja muid taevakujutlejaid kategooriliselt vastu vaidlemast teaduslikule faktile. Kahtlemata aitab sellele kaasa ka inimeste soov leida oma tulevikule mingisugunegi illusoorne pidepunkt ja siis sellesse veenvalt uskudes selle pidepunktini ka mõnel puhul jõuda. Nii näiteks loeb ainuüksi Britistanis ca 60% lugemisoskusega elanikkonnast regulaarselt horoskoope ja peab neid vähemalt osaliselt tõepäraseks. Kahjuks ei suutnud sarnast uuringut leida Eesti kohta, kuigi võiks arvata, et meie ebausk kõigesse kõrvalisse võib tingida brittidest madalama uskumise horoskoopi. Kui kellelgi mõni Eestit puudutav asjakohane uuring näppu jääb, võib sellest siia kommentaaridesse teada anda.

Kommentaare ei ole: