neljapäev, 19. juuni 2008

Innovatsioon 2008: kui arvutid võtavad kuju

Kas kujutad ette "elavat" kommipaberit, mis muudaks oma kujundust vastavalt sellele, kus suunas hetke moodsamad marketingituuled puhuvad? Juunikuine arvutiteaduste lipulaev Communications of the ACM avaldas Kanada Queensi Ülikooli teadlaste sulest pika ja põneva ülevaate sellest, et ilma kindla kujuta orgaanilised e-kasutajaliidesed ei olegi enam tehnoloogia homne päev, vaid täiesti tänapäevane võimalus.

Sarnase orgaanilise prototüübi väljatöötamisel on kanadalased aluseks võtnud kolm viimase ja tehnoloogiasaavutust:

1) õhukesed puutetundliku displeilahendusega kasutajaliidesed;
2) orgaaniliste LEDide baasil loodud "e-paber";
3) kineetilised orgaanilised kasutajaliidesed, mille kuju on muudetav arvuti ja kasutaja vastastikuse suhtlemise käigus.

Nende kolme saavutuse kombineerimise tulemusena on Queensi teadlased oma Human Media laboratooriumis koostöös Sony poolt palgatud arendajatega muuhulgas arendamas projekte kokkuvolditava paberarvuti, interaktiivse joogipurgi ja vahtplastikuna kasutajale sobivat kuju moodustava arvutitöökoha loomiseks. Ideaalina näevad arendajad hoopis arvutitehnika sellist arenguetappi, kus interaktsioonis arvuti ja kasutaja vahel ei tekki kujutis enam klassikalisele displeile, vaid arvuti võtab vastavalt kommunikeeritavale objektile ka ise sobiva kuju. Midagi sellist, nagu täna poes müüdavad Philips Aurea plasmatelerid muudavad oma taustavalgust vastavalt ekraanil domineerivale värvitoonile.

Kommentaare ei ole: