teisipäev, 29. jaanuar 2008

WEB 2.0 - mis see on?

Et iga uus e-meedia või veebirakendus koheselt "web 2.0" ristitakse, tekkis väike huvi kontseptsiooniga veidi lähemalt tutvuda. Selleks võtsin ette web 2.0 ühe visionääri ja väidetavalt ka kontseptsiooni aluspanija Tim O'Reilly blogi. Õigemini ühe neist http://www.oreillynet.com, mille ta ise on pühendanud valdavalt web 2.0 temaatika lahkamisele. Internetiavarustest parima ajaloolise retrospektiivi web 2.0´le saingi ma sealt. Samalt saidilt pärineb tõenäoliselt ka wikipedia asjakohane ülevaade:

Tim O'Reilly:

The concept of "Web 2.0" began with a conference brainstorming session between O'Reilly and MediaLive International. Dale Dougherty, web pioneer and O'Reilly VP, noted that far from having "crashed", the web was more important than ever, with exciting new applications and sites popping up with surprising regularity. What's more, the companies that had survived the collapse seemed to have some things in common. Could it be that the dot-com collapse marked some kind of turning point for the web, such that a call to action such as "Web 2.0" might make sense? We agreed that it did, and so the Web 2.0 Conference was born.

Samas ei anna see 2005. aastast pärit tagasivaade head definistiooni web 2.0´le. Surfasin siis edasi ja võtsin ette O´Reilly Radar' i nimelise blogi, mis eelmärgitust oluliselt interaktiivsem on. Seal on vanameister endale ise püstitanud ülesande web 2.0 kontsept lühidalt kokku võtta. Tulemuseks sai:

"Web 1.0 was about connecting computers and making technology more efficient for computers. Web 2.0 is about connecting people, and making technology for efficient for people."

Ehk siis arvutite vahelisest võrgust, inimeste vaheliste suhete võrguni.

Kel teema vastu enam huvi, võib omale alla laadida "WEB 2.0. Principles and Best Practices"

Siinjuures oleva (vaata pilti) hea graafilise võrdluse web 1.0 ja 2.0 vahel sain ma O´Reilly www.oreillynet.com saidilt.

Web 2.0 ei ole aga kindlasti veebimaailma arengu lõpp. Juba täna arutletakse web 3.0 filosoofia formuleerimise ümber. Kui web 1.0 ühendas omavahel arvuteid, 2.0 ühendas inimesi, siis web 3.0 tõlgendus liigub sinna suunas, et virtuaalmaailma käsitletakse mitte enam kui subjektide vahelist suhetevõrku, vaid kui eraldi inforuumi, kus toimivad omad seaduspärasused, kus kunstlik keskkond suhtleb inimesega või vastupidi ning arvuti on lõpuks võimeline kahtlema inimese vajalikkuses.

Kommentaare ei ole: